Podróżując w centrum dużych miast, takich jak Moskwa czy Sankt Petersburg, wolę skorzystać z opcji metra. Jest szybkie, bezpieczne i tanie. Taksówka jest jednak dobrym środkiem transportu w przemieszczeniu się na lotnisko lub do tych miejsc, w których nie ma dobrej komunikacji w metrze.

Powiedziałbym, że tak jak w każdym innym mieście na świecie, istnieją zasadniczo cztery różne sposoby wsiadania do taksówki w Rosji: podniesienie ręki i wezwanie jej, telefon do rosyjskiej firmy taksówkarskiej, zarezerwowanie jej z wyprzedzeniem swojej stronie internetowej (to chyba najlepszy sposób na zarezerwowanie taksówki z lotniska do miasta) lub użycie aplikacji mobilnej, takiej jak Uber, Gett lub Yandex Taxi.

Najbardziej podstawowym sposobem na wzięcie taksówki jest zrobienie tego na ulicy jak w każdym mieście na świecie. Podnosisz rękę i czekasz, aż przyjedzie do ciebie taksówkarz. Problem z tą opcją polega na tym, że możesz trafić na dwa rodzaje taksówek: nielegalne (lub „pirackie”) i oficjalne. W Moskwie mówi się, że na każdą oficjalną taksówkę są 3 nielegalne. Każdy samochód, który można znaleźć na ulicy jest potencjalną taksówką. Jest to zjawisko, które rozpoczęło się w latach 90. wraz z upadkiem Związku Radzieckiego, który zmusił wielu ludzi do pewnego rodzaju zarobku. Wielu z nich robiło to nielegalnie jako taksówkarze, a zjawisko to utrzymuje się do dziś pomimo prób regulacji. Jeśli dasz sygnał do zatrzymania taksówki w Moskwie, na pewno zbliży się do ciebie jedna z tych taksówek. Sposób działania jest następujący: samochód podjedzie do Ciebie, a kierowca zaoferuje Ci przejazd z nim w zamian za negocjowaną cenę. Będziesz musiał wynegocjować cenę z wyprzedzeniem (jeśli nie wynegocjujesz jej wcześniej, wyjazd może być bardzo kosztowny). Problem polega na tym, że jeśli jesteś obcokrajowcem i nie mówisz po rosyjsku, prawdopodobnie będzie próbował obciążyć cię wyższą stawką. Może nawet zobaczysz drugi samochód podjeżdżający za tobą, czekający na niepowodzenie twoich negocjacji. W wielu przypadkach taksówkarze ci są obywatelami byłych republik radzieckich na obszarze azjatyckim, a modelami samochodów mogą być od starej Lady po bardziej nowoczesne. Osobiście nie polecam korzystania z tego typu taksówek. Mogą być tańsze, ale czasami mogą być nawet droższe i mogą nie być bezpieczne.