W Chinach taksówki są dobrą i wydajną formą transportu. Tanią w porównaniu z wieloma krajami i bardzo polecaną do podróżowania po dużych chińskich miastach. Bez względu na to jak długo planujesz być w Chinach, prędzej czy później będziesz musiał zatrzymać taksówkę aby dotrzeć do celu.

Kilka wskazówek, które należy wziąć pod uwagę przy wsiadaniu do taksówki w tym azjatyckim kraju:

Zanim wejdziesz, co mam najpierw rozważyć?

Przede wszystkim ważne jest, aby wykonać kilka wcześniejszych działań, aby upewnić się, że dotrzemy do celu bez komplikacji.

Jak być dobrym taksówkarzem

Napisz miejsce docelowe w języku chińskim.

Przed zatrzymaniem taksówki warto mieć zapisane chińskimi literami miejsce, do którego jedziemy, a co ważniejsze zawsze mieć zapisane miejsce, w którym mieszkamy. Oczywiście, jeśli wasz mandaryński jest dobry, to nie jest tak potrzebne. Ponieważ może wystąpić jakiś błąd w wymowie, który może spowodować nieporozumienie.

Znaj cenę z wyprzedzeniem.

W zależności od miasta, odległości i czasu trwania podróży, stawka może się różnić. Zanim wsiądziemy do taksówki dobrze jest mieć przybliżone pojęcie, ile to może kurs. Aby zapobiec użyciu przez taksówkarza znanej na całym świecie sztuczki wydłużenia trasy. Dla bardziej niedoświadczonych może być dobrym rozwiązaniem, aby zaraz po wytłumaczeniu miejsca docelowego wspomnieć o szacowanej cenie przejazdu.

Nie dawaj dużych banknotów.

Nie zdarza się to często ale jeśli płacimy banknotem 100RMB, może się zdarzyć, że taksówkarz nie będzie miał reszty.